Karma Dövüş Sanatları Nedir?

Karma Dövüş Sanatları

Karma dövüş sanatları nedir, dünyanın en hızlı büyüyen sporlarından biridir. Ayrıca gezegendeki en dinamik ve heyecan verici tam temaslı dövüş sporlarından biridir. Karma dövüş sanatları, temelde boks, karate, Jiu jitsu, güreş ve judo gibi dövüş disiplinlerinden savaşçıların ; üstelik hem ayakta hem de yerde tekme, yumruk ve yakalama tekniklerine izin verir. Bununla birlikte kurallar altında yarışılan bir spordur.

Trekking Nedir?
En Yüksek Oranlı Ve Güvenilir Bahisleriniz için Enzabet’e Davetlisiniz..

Genellikle metal çitle çevrili bir dövüş alanı olan bir kafeste var. Geleneksel bir boks ringinde veya amatör yarışmalarda bazen basit bir hasırlı alan olur.

Bu tür dövüşler uzun yıllardır devam ediyor. Mesela Pankration olarak bilinen bir sporun popüler olduğu gerçek. Ayrıca bir dizi yakalama ve vurma tekniklerini içeren bir dövüş sporu olan antik Yunanistan’a kadar gider. Dolayısıyla çağlar boyunca benzer dövüş tarzları vardı. Ancak hiçbiri 1993’te ABD’de düzenlenen Ultimate Fighting Championship’e kadar dünya çapında ilgi görmedi.

Farklı dövüş sanatları tarzlarından savaşçıları birbirlerine karşı çukurlaştıran bu bir TV hitiydi. Aynı zamanda MMA sporunu dünya çapında popülerleştirmeye başladı. Bugün UFC, MMA’nın en büyük promosyonudur. Dolayısıyla dünya çapında dövüş geceleri düzenlenmektedir ve birkaç milyar dolar değerindedir.

MMA için tek bir yönetim organı yoktur. Tüm dünyada kullanılan tek tip bir kurallar dizisi yoktur. Dünya çapında ; yüzlerce farklı federasyon, promosyon ve derneklerin birçoğu MMA kurallarına farklı bakış açılarına sahiptir.

Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birkaç eyalet komisyonu ; Birleşik Karma Dövüş Sanatları Kurallarını oluşturmak için bir araya geldi. Bu kurallar dizisi, tüm dünyada promosyonlarla mücadeleyle kabul edildi. (Ultimate Fighting Şampiyonası da dahil olmak üzere). Açık farkla en çok kullanılan MMA kural kitapları, bunlara abone olmayan promosyonlar bile neredeyse kesinlikle bunların yakın bir versiyonunu kullanacaktır.

Efsaneler Ligi Oyunu

Karma Dövüş Sanatları MMA’nın amacı ;

Sporun amacı, vurma, fırlatma ve yakalama tekniklerini kullanarak rakibinizi yenmektir. MMA’nın ilk yıllarında özellikle UFC savaşçıları ; tek bir dövüş sanatına konsantre olma ve yalnızca grevciler ve grapplers olma eğiliminde olsalar da; günümüzde çoğu savaşçı MMA’da başarılı olmak için çapraz eğitim ihtiyacının farkındadır.

Bu, dövüşçülerin genellikle Brezilya Jiu Jitsu gibi temel bir stile sahip olacağını; ancak aynı zamanda onlara çok yönlü bir dövüş oyunu vermek için ; güreş, Tayland boksu ve batı boksu eğitimini de dahil edecekleri anlamına geliyor. Her birinin gücünü aldığınız böyle bir stil karışımı; modern MMA’da başarılı olmak ve sürekli olarak kazanan maçlar için çok önemlidir.

Karma Dövüş Sanatları Nedir? Savaşçılar ve Ekipmanlar ;

MMA, bir kafeste veya bir halkada iki kişi tarafından yapılan spordur. Genellikle sadece yetişkinlere yönelik bir spor olarak düşünülürdü. Ancak MMA’da eğitim gören gençlerin sayısı gitgide artmakta ve yarışmaktadırlar. Bununla birlikte, MMA tehlikeli bir spor olabileceği doğrudur. Kibritler genellikle tam temas halinde değildir. Yüze çarpmalar kural dışıdır. Kemiklerin büyümesi için tehlikeli olacak herhangi bir eklem kilidi türü de yok. Yetişkin yarışmasında aşağıdaki ağırlık sınıfları geçerlidir:

Karma Dövüş Sanatları

265 pound üzerinde Süper Ağır Siklet

205 ila 265 pound üzerinde ağır

185 ila 205 pound üzerinde Hafif Ağır Siklet

170 ila 185 pound üzerinde orta sıklet

155 ila 170 pound üzeri ağır

145 ila 155 pound üzerinde hafif

135 ila 145 pound’un üzerinde tüy ağırlığı

125-135 pound’un üzerinde Kadın hafif ağırlık

hafif ağırlık 125 ila 135 pound’un üzerinde

115 pound’dan 125’e kadar uçan ağırlık

115 pound’a kadar saman ağırlığı

MMA’da kullanılan halka / kafes, 20 fit kare ile 32 fit kare arasında olmalıdır.

Karma dövüş sanatları nihai bire bir dövüş sporudur. MMA eldivenler, parmakların hareketine izin verirken ; aynı zamanda yumruk atarken elleri koruyan hafif yastıklı eldivenler dışında başka hiçbir ekipman kullanmazlar.

Karma Dövüş Sanatları Puanlama

Karma dövüş sanatları Nedir ? maçlarında puanlama, boks gibi diğer birçok dövüş sporu ile aynı şekilde yapılandır. Üç hakem çemberin etrafında oturur. Her turda gol atarak turun galibine 10, kaybedene 9 puan verir. Açık bir galibin olduğu turlarda, kaybeden sadece 8 puan alır.

Maç tüm süre boyunca sürerse, jüri üyelerinin puan kartları eklenir ve kazanan o olur. Hakemlerin puan kartları her iki skorun da eşit olduğunu gösteriyorsa, maç beraberedir.

Karma Dövüş Sanatları

Karma Dövüş Sanatları Maçı Kazanmak

MMA maçları birkaç yoldan biriyle kazanırlar:

Nakavt – Bir dövüşçü, vurma nedeniyle rakibinin bilincini kaybetmesine neden olduğunda

Karar – Mücadele tüm turlar sürerse, maçın sonucuna hakemler karar verir. Kazanan en çok puanı alan dövüşçü olur.

Gönderme – Bu, bir dövüşçünün rakibini bir tutmaya koyması ; ardından rakibin “dışarı fırlatması” veya reddederse ve tutma devam ederse bilincini kaybedebilir. Hakem savaşı hemen bitirir.

Teknik nakavt (TKO) – Bu, yönlendiren, dövüşçü köşesi veya bir doktor tarafından bir kavganın sona erdirilmesidir. Bunun nedenleri arasında, kendini savunamayan bir dövüşçü olabilir veya dövüşe devam ederse dövüşçünün sağlığını riske atabilir.

Forfeit – Bir dövüşçü, yaralandığında ve savaşamazsa, dövüşten önce maçı kaybedebilir.

Müsabaka yok – Her iki dövüşçü de kurallara aykırı bir hareketle bir dövüşçünün istemeden yaralanması durumunda sürekli olarak kuralları ihlal ederse, yarışma çağrısı yapılamaz.

Karma Dövüş Sanatları MMA Kuralları

Maçlar, her biri beş dakikadan fazla sürmemesi gereken üç / beş turdan oluşur.

Dövüşler, 20 fit kare ile 32 fit kare arasında değişen bir halka veya kafeste yapılır.

Adil bir dövüş sağlamak için, yarışmacılar yalnızca aynı ağırlık kategorisindeki dövüşçülerle savaşabilirler.

Yarışma başladığında; dövüşçüler rakibini yenmek için yasal grevlerde boğuşma ve fırlatma teknikleri kullanmalıdır.

MMA’da izin verilmeyen saldırılar şunları içerir:

Kasıklara vurma, Göz oyuğu, Isırmak, Boğazı kapmak veya vurmak , Parmakları manipüle etmek, Sac cekmek, Baş dipleri, Başın arkasına vurmak, Rakibinizi kasıtlı olarak kafesten dışarı atmak, Saldırı delikleri

Dövüşçüler her zaman hakemi dinlemeli ve talimatlarına derhal uymalıdır.

Dövüşler birkaç yolla kazanılabilir:

Nakavt – Gönderim – Karar – TKO – Yenilgi – Yarışma yok – Müsabaka mesafe kat ederse, üç hakem kazananı belirlemek için her tur için yarışmacılara verdikleri puanları birleştirecektir. Skorlar eşitse, maç berabere ilan edilecektir.

 

Efsaneler Ligi Slot Oyunu Okumak İçin Tıklayınız.

Karma Dövüş Sanatları