Ali Sami Yen Biyografisi

Ali Sami Yen

Ali Sami Yen Biyografisi ; Galatasaray Spor Kulübü’nün kurucusu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü. Ayrıca Futbolcu ve spor adamı.

Zeppelin Bahis Nedir?

20 Mayıs 1886’da, İstanbul’un Kandilli semtinde dünyaya gelen Ali Sami Bey, Yen soyadını sonradan aldı. Ayrıca babası, ünlü edebiyatçılarımızdan Şemsettin Sami’ydi.

Galatasaray Kulübünün İlk Başkanı Oldu

Galatasaray Lisesi’nde okuyan ve futbol oynayan Yen, 20 Ekim 1905’de ;Sonrasında Emin Bülend Serdaroğlu, Tahsin Nahit, Şehit Celal, Reşad Sirvani, Bekir Bircan, Cevdet Kalpakçıoğlu, Abidin Daver ve Asım Tevfik Sonumut adlarında ; sekiz okul arkadaşına önderlik ederek, Galatasaray Spor Kulübü’nü kurdu. Yani Kulübün, 1 sicil numaralı ilk üyesi ve ilk başkanı olan Yen; Bununla birlikte 1906’da, oynadıkları ilk maçta, takımda kaptanlık görevini üstlenmekteydi. Sonrasında 1906 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu.

Galatasaray Müzesi-Ali Sami Yen Biyografisi

Aslında Ali Sami Yen’in, Sarı-Kırmızılı kulübe önemli katkılarından biri de ; 1911 yılında, Kalamış’da kulüp binasında, Galatasaray Müzesi’ni kurması oldu. Daha sonra mütareke yıllarında müze Galatasaray Lisesi’ne taşınmaktaydı. Aslında bu, Türkiye’nin ilk spor müzesi niteliğini taşımaktadır.

İlk Resmi Türk Spor Örgütü

Ayrıca Galatasaray’da, 1905 – 1918 seneleri arasında 13 yıl, 1925’de de, 1 yıl olmak üzere ; iki dönemde toplam, 14 yıl başkanlık hizmeti verdi. Dolayısıyla 27 Ocak 1921’de kurulan ve 8 Haziran 1922’de de resmi nitelik kazanan ; böylelikle de ilk resmi Türk spor örgütü olan Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kuruluşunda; Burhan Felek ve Yusuf Ziya Öniş arasında yer aldı. Ayrıca TİCİ’de bir süre başkanlık yaptı.

Ali Sami Yen

1924 Paris Olimpiyatları Komite Başkanlığı-Ali Sami Yen Biyografisi

Bununla beraber Türk futbolunun önde gelen örgütleyicilerinden biri olan Yen ; yalnız sportif açıdan değil, aynı zamanda, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin tanıtımı açısından da önem taşıyan ; 1924 Paris Olimpiyatları’nda, Türk kafilesinin lideriydi. Ayrıca 1926 – 1931 yılları arasında, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin Başkanlığı görevini üstlenmektedir.

İlk Türk Hakem Olma İhtimali

1905 yılında yönettiği, Moda – Kadıköy karşılaşması nedeniyle, Yen’in, ilk Türk hakem olma ihtimali vardır.

Ve Türk Milli Futbol Takımımızın İlk Teknik Direktörü

Milli Takımın Romanya ile yaptığı ilk maçta ; teknik adam olarak milli takımın başında bulundu. Türk Milli Takımın ilk teknik direktörü olan Yen ; Türk spor tarihinin en seçkin kişilerinden biri olarak anılmaktadır.

Ali Sami Yen

Kitabı-Ali Sami Yen Biyografisi

29 Haziran 1927’de, Yen’in yazdığı ; Türkiye’de futbolu bilimsel olarak kuralları ve ayrıntılarıyla ele alan ilk kitap olan ; “Futbolun Kitabı” adlı kitap basıldı.

Ölümü

29 Temmuz 1951’de, İstanbul’da vefat eden Ali Sami Yen, Feriköy mezarlığında toprağa verildi.

Futbola vedasından sonra, uzun yıllar spor yöneticiliği ve hakemlik yaptı. Türk futbolunun gelişimi ve ilerlemesi için uğraş veren Ali Sami Yen’in adı ; 1964’de, Galatasaray’ın Mecidiyeköy’deki stadyumuna verildi.

Fahriye hanım ile evli idi. Hiç çocukları olmadı.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Hakkındaki yazımızı okumak için tıklayınız.

Ali Sami Yen